Obrázek “http://www.opelweb.wz.cz/logoopel.jpg” Logo OPEL Automobily Opel Obrázek “http://www.opelweb.wz.cz/logoopel.jpg” Logo OPEL
   
Home
Modely
Galerie
Historie automobilky
Opel inzerce
CNG program
Novinky
Fórum a názory
Kontakty
Doporučujeme
Reklama na webu
Ostatní
 
Historie automobilky OPEL


Obrázek “http://www.opelweb.wz.cz/veteran.jpg” Veterán OPEL Kapiten

Společnost Opel založil Adam Opel, původně jako továrnu na šicí stroje a jízdní kola. Teprve roku 1899 získal Opel automobilovou továrnu v německém Anhaltsku. V roce 1902 byl syny Adama Opela představen první model pojmenovaný 10/12 PS. V Opelu se vždy snažili přiblížit motorová vozidla co nejširší veřejnosti. Ranná výroba zahrnovala motocykly i nákladní vozidla. Lidová vozidla reprezentoval model Opel 4/6 PS z roku 1909, přezdívaný Doktorwagen, jenž si získal oblibu doktorů, které spolehlivě dopravoval po nekvalitních cestách za jejich pacienty. Jeho prodejní úspěchy zaručili Opelu již v roce 1914 pozici největšího německého výrobce autmobilů. Širokým masám je Opel nakloněn dodnes, jakožto výrobce kvalitních vozidel s nepřemrštěnou cenou. Po ekonomické krizi ve 20. letech se Opel spojil s koncernem General Motors a z jejich spolupráce začla vznikat například paleta hospodárných a ekologických motorů ECOtec, jež se výrábí dodnes.


Adam Opel

Adam Opel (9. května 1837 – 8. září 1895) byl německý podnikatel, zakladatel společnosti Opel.
Opel se narodil v Rüsselsheimu. Stejně jako jeho bratři Georg a Wilhelm se vyučil zámečníkem v dílně svého otce. V mládí cestoval po Evropě, v Paříži pracoval v továrně na výrobu šicích strojů, které byly tehdy velkou novinkou. Po návratu v roce 1862 založil v Rüsselsheimu vlastní továrnu na výrobu šicích strojů.
V roce 1868 se jeho ženou stala Sophie Marie Scheller. Spolu měli pět dětí: Carla, Wilhelma, Heinricha, Friedricha a Ludwiga. Všichni se časem zapojili do vzkvétajícího rodinného podniku. V roce 1884 firma rozšířila výrobu o jízdní kola, nejprve jen z dovážených dílů, za rok už své vlastní konstrukce. Za dva roky byla firma Opel jedním z největších výrobců bicyklů v Německu.
Opel zemřel v roce 1895 (na následky tyfu), v té době byla jím založená společnost vedoucím výrobcem šicích strojů v Evropě a vyráběla ročně přes 18 000 šicích strojů a 2 000 kol. Sophie Opel společně se syny převzala vedení firmy. O tři roky později začala firma rodiny Opel s výrobou automobilů.
 
 
 
   

paticka

Správa webu: opelweb.wz.cz@pnm.cz